Nytårskuren nu med sang

En gammel tradition blev vakt til live i forbindelse ved foreningens Nytårskur 7. januar, hvor der blev budt på champagne og kransekage for at foreningens medlemmer kunne ønske hinanden godt nytår.

Gladsaxe Bladets tidligere redaktør Jørgen Olsen holdt et lille foredrag om nogle af de begivenheder, der i foreningsmæssig sammenhæng har jubilæum i år – lige som han fortalte om, hvordan man kom på ideen med at købe ejendommen på Buddingevej, hvor man holdt til mange år.

Og så var der lige det med sangen, der i en årrække år var en del af nytårskuren. Fabrikant Otto Marcussen var i mange år leverandør af en sang, der på elegant vis gennemgik årets relevante begivenheder. Så sangen fra 1980 var genoptrykt og fungerede også som en slags historieundervisning.

Skriv en kommentar