Den første formand portrætteres

Murermester Mads Peter Mouritz Madsen var blandt initiativtagerne, da Gladsaxe Håndværkerforening blev stiftet i 1913.

Han ydede også en stor indsats, da der blev skabt en teknisk skole på Søborg Skole i 1917.

I 1922 valgte han at trække sig som formand for foreningen efter ni år på posten.

Den store indsats blev belønnet med et æresmedlemskab. Han var også den første, der modtog foreningens guldnål.

Nu bliver der via nymodens teknik malet et portræt af Mouritz Madsen, der kommer til at hænge ved siden af Dronning Margrethe II i foreningens lokaler.

Mouritz Madsen var en driftig mand, så han var også i perioden fra 1941 til 1955 formand for murermestrene i Gentofte og omegn, og i forbindelse med hans 75-års fødselsdag i 1951 blev der malet et portræt af ham. Det er nu affotograferet, hvorefter der males et nyt portræt.

Mouritz Madsen var en overgang medlem af sognerådet i Gladsaxe, hvor han repræsenterede de borgerlige. Senere kom hans hustru Emilie Madsen ind i sognerådet – men som socialdemokrat. Ægteparret sad dog ikke samtidig i byrådet.

,

Skriv en kommentar